Tepelné čerpadlo odebírající teplo z venkovního vzduchu. Vzduch je nasáván do venkovní jednotky tepelného čerpadla, kde je z něj získáno teplo a to je následně použito pro ohřev vzduchu uvnitř vytápěné budovy. Pokud má tepelné čerpadlo jednu vnitřní jednotku, funguje podobně jako krb. Vytápí jednu místnost, ale teplo se přirozeně šíří po celém domě. Díky tomu, že toto tepelné čerpadlo ohřívá vzduch v místnosti přímo, bez prostřednictví topného systému, dosahuje výrazně lepších topných faktorů než klasická tepelná čerpadla vzduch/voda a země/voda.


Výhody tepelných čerpadel vzduch – vzduch:

  • Systémy vzduch/vzduch se vyznačují jednoduchou a velmi rychlou instalací
  • Tepelná čerpadla vzduch/vzduch mají velmi nízké investiční náklady
  • Kromě topení, má tepelné čerpadlo i funkci klimatizace a odvlhčování
  • Tepelné čerpadlo dokáže díky vestavěnému plasmaclusterovému filtru a ionizátoru vzduchu vyčistit vzduch uvnitř místnosti od alergenů, virů a dalších škodlivin.

Nevýhody tepelných čerpadel vzduch – vzduch:

  • Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch má obvykle pouze jednu vnitřní jednotku
  • Systém vzduch/vzduch není vhodný do domů a bytů s větším počtem malých místností
  • Tímto tepelným čerpadlem není možné ohřívat teplou vodu

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch je ideální pro doplnění domů a bytů vytápěných elektrickými přímotopy nebo elektrokotli. Toto tepelné čerpadlo dokáže u elektricky vytápěných domů snížit zásadním způsobem provozní náklady a to bez složitých stavebních úprav a vysokých investic.

Druhou oblastí, kde se tepelná čerpadla vzduch/vzduch velmi dobře uplatní, jsou chaty a chalupy. V těchto objektech tepelné čerpadlo slouží pro temperaci v době kdy je objekt prázdný a pro vytápění, když je objekt využíván. Často se tepelná čerpadla systému vzduch/vzduch využívají pro temperaci a vytápění garáží, dílen, zimních zahrad, restaurací…